04 SME.sk: Ropné spoločnosti vedeli o hrozbách výfukových plynov skôr, než sa predpokladalo | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

SME.sk: Ropné spoločnosti vedeli o hrozbách výfukových plynov skôr, než sa predpokladalo

22.5.2016

Patenty na alternatívne palivá a elektromobily si dali zaregistrovať ešte v 60. rokoch, ukazujú zverejnené dokumenty.

WASHINGTON, BRATISLAVA. V 60. rokoch si ropné spoločnosti si nechali vypracovať viacero výskumov o účinkoch výfukových plynov na životné prostredie.

Od roku 1940 si tiež nechali zaregistrovať viac ako 20 patentov na zníženie emisií áut. Vyplýva to zo zistení Centra medzinárodného práva životného prostredia (CIEL).

Na osvetovej stránke Smoke and Fumes CIEL zverejnil viacero interných dokumentov, podľa ktorých ropné spoločnosti vedeli o možných klimatických zmenách, ktoré spôsobujú emisie oxidu uhličitého.
Verejne sa však hrozbu globálneho otepľovania snažili spochybniť.

"Zistenia CIEL sa len pridávajú k množstvu dôkazov, podľa ktorých sa ropný priemysel snažil aktívne podkopať dôveru verejnosti v zistenia klimatológov. To všetko počas toho, ako znalosti ropných spoločností o životnom prostredí rástli," komentoval výsledky trojročného bádania Carroll Muffett, prezident CIEL v tlačovej správe.

ExxonMobil prestal s manipulovaním v roku 2008.
Prvú štúdiu hovoriacu o hrozbách oxidu uhličitého na globálne otepľovanie predložili podľa CIELu vedci Americkému ropnému inštitútu (API) už v roku 1968.

Štúdia varovala pred roztápaním ľadovcov a globálnou hrozbou pre rybolov a poľnohospodárstvo. Ropný priemysel sa však snažil ovplyvňovať verejnú mienku tak, aby verejnosť bola ku globálnemu otepľovaniu skôr skeptická.

Ropná spoločnosť ExxonMobli napríklad verejne vyhlásila, že prestáva podporovať lobistické skupiny, ktoré popierajú klimatické zmeny, až v roku 2008.

Patenty na oklamanie americkej vlády
Ropné spoločnosti si v 40. - 70. rokoch zaregistrovali viacero patentov na technológie, ktoré mali znížiť výfukové emisie. Išlo napríklad o špeciálny motor s vysokou efektivitou, technológiu palivových článkov alebo auto na elektrický motor.

Držitelia patentov sa však nesnažili tieto technológie presadiť do praxe. Patenty mali slúžiť na to, aby ropné spoločnosti presvedčili americkú vládu, že nejaký výskum smerujúci ku znižovaniu emisií výfukových plynov prebieha.

Ropné spoločnosti totiž chceli, aby vláda finančne nepodporovala skutočný výskum a vývoj vozidiel s nízkymi emisiami - tie by totiž mohli ohroziť zisky výrobcov a spracovateľov ropy.

Prezident CIELu Carroll Muffett pritom tvrdí, že nové zistenia môžu predstavovať len špičku ľadovca.

Prokurátori vo viacerých amerických štátoch už zahájili vyšetrovanie, či ropné spoločnosti úmyselne neklamali o klimatických zmenách svojim investorom a verejnosti.

Originál článok tu.