04 Stanovisko biopalivárov k palmovému oleju na biopalivá | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Stanovisko biopalivárov k palmovému oleju na biopalivá

Stanovisko Združenia na výrobu a využitie biopalív (ZVVB) k téme palmový olej:

Podľa štatistických a colných údajov, ktoré má ZVVB k dispozícii, sa na Slovensko sa v roku 2016 doviezlo celkom 9 241 ton palmového oleja.
Najväčší slovenský výrobca bionafty Meroco doviezol za minulý rok na výrobu biopaliva 1 397 ton palmového oleja. Pri celkovej spotrebe 112 000 ton oleja (prevažne repkového) na výrobu bionafty, predstavuje podiel palmového oleja na celkovej spotrebe olejov v roku 2016 1,25%.
Zvyšných takmer 8 000 ton išlo na potravinárske a iné účely.
Za roky 2013 - 2015 vyrobilo Meroco asi 320 tisíc ton biodieslu a spracovalo cca. 330 tisíc ton olejov, z čoho bolo len 2,9% palmového oleja.

Palmový olej pre nás nie je na výrobu bionafty zaujímavou surovinou. Hlavným dôvodom je teplota tuhnutia oleja, ktorý stuhne už pri 15°C a je ťažké ho spracovať v našich geografických podmienkach. Práve kvôli dobrému stužovaniu je, naopak, obľúbený v potravinárstve a kozmetike.
Palmový olej nie je pre výrobcov biopalív zaujímavý aj preto, že jeho použitie vykazuje vysoké emisie CO2 a takú bionaftu nemajú rafinérie záujem primiešavať do klasickej nafty.

Cieľom používania biopalív je znižovať emisie skleníkových plynov do ovzdušia v doprave. Všetky biopalivá, či už sú vyrábané na území EÚ, alebo dovážané z iných krajín, musia byť v súlade s prísnymi podmienkami udržateľnosti, ako je zakotvené v článku 17 smernice RED o obnoviteľných zdrojoch energie.