Energia.sk: Analýza: Využívanie OZE v Európe rastie

Vo februári 2013 vydal EurObserv´ER svoju každoročnú správu „The State of Renewable Energies in Europe“, ktorá prináša základné informácie o OZE, ich využití v 27 členských štátoch Európskej únie. Analýza sa zaoberá i vzťahom produkcie OZE k zamestnanosti a finančnému obratu. Dáta v edícií "2013" zhrňujú stav ku koncu roka 2011. Portál energia.sk prináša krátky úvod do analýzy.

Prečítajte si celý článok tu

Aktuality.sk: Biopalivá treba vyrábať z rastlín pestovaných na marginálnych pôdach

Nový výskum potvrdil vhodnosť a dostatočné množstvo ľahko dostupných takzvaných marginálnych pôd, ktoré nie sú vhodné pre pestovanie potravinových plodín. Predstavujú optimálny základný zdroj suroviny pre výrobu biopalív. Konštatoval to šesťčlenný tím, ktorý viedol Ilya Gelfand z Michigan State University v East Lansing (USA).

Prečítajte si celý článok tu

Euro.e15.cz: Jan Duspěva: Přežití české petrochemie vidím ve slučování firem

Do čela státní společnosti Čepro, prodejce pohonných hmot a správce skladovacích kapacit, nastoupil Jan Duspěva letos v lednu. Firmu hodlá přizpůsobit tak, aby přežila na trhu, kde klesá spotřeba paliv. Musí ovšem čekat, jak dopadne snaha ministerstva průmyslu a obchodu sloučit Čepro s provozovatelem ropovodů MERO a vytvořit z firem státní petrochemický gigant.

Prečítajte si celý článok tu