9 USA odštartovali výrobu biopalív II. generácie z celulózy. Európa je pozadu | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

USA odštartovali výrobu biopalív II. generácie z celulózy. Európa je pozadu

„Spojené štáty vedú v zavedení celulózového etanolu do komerčnej výroby," uvádza správa.
Fabriku postavila holandská firma DSM a americký výrobca etanolu POET v rámci projektu Liberty, vďaka ktorému v Spojených štátoch pribudnú v tomto roku aj ďalšie takéto továrne.
Šéf holandskej spoločnosti, ktorá poskytla technológiu, uviedol že to je historický deň vo vývoji celulózového etanolu ako komerčne dostupnej alternatívy ku klasickým palivám a krok vpred v prechode od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom palív.

Hoci v Európe existujú zariadenia na výrobu etanolu z celulózy, napríklad v Taliansku, Španielsku, dánsky DONG a nemecký Clariant, nefungujú na komerčnej báze. "Toto je budíček pre tvorcov európskej politiky. Máme technológie a hojné zásoby biomasy, avšak potrebujeme podporné a stabilné politické prostredie pre európskych investorov do výroby celulózového etanolu," hovorí Rob Vierhout, generálny tajomník združenia ePure.
„Podpora zo strany európskych vlád a ministerstiev formou vytvorenia stabilného a podporného rámca je veľmi dôležitá pre investorov aj pre producentov biopalív," vysvetľuje predseda výboru združenia slovenských výrobcov biopalív Róbert Spišák. „Vývoj pokročilých biopalív druhej generácie prebieha všade na svete, vrátane Slovenska. Dobre nastavené pravidlá môžu pohnúť vývoj celulózových biopalív smerom k ich výrobe."

Na výrobu celulózového etanolu sa v Iowe využíva odpad zo zberu kukurice. Ďalším variantom zdrojov pre biopalivá druhej generácie sú lignocelulózové suroviny ako drevo, odpad z lesa, lístie, kôra, slama. Ich výhodou je, že nekonkurujú potravinárskym plodinám a pri výrobe biopalív sa dá zužitkovať celá plodina. Nový návrh Európskej komisie chce presadiť, aby v roku 2020 tvorili polovicu zo stanovených 10% aj biopalivá druhej generácie.