Elektromobily sú menej ekologické ako naftové autá, tvrdí štúdia

Nemeckí vedci spochybnili ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než autá s dieslovými motormi. Správu zverejnenú v stredu vypracoval profesor fyziky na Kolínskej univerzite Christoph Buchal a jeho kolegovia z ekonomického inštitútu Ifo Hans-Dieter Karl a Hans-Werner Sinn. Pokiaľ sa zoberú do úvahy emisie oxidu uhličitého (CO2) vyprodukované pri výrobe batérií a pri výrobe elektriny v Nemecku, elektromobily zaťažujú ovzdušie o 11 % až 28 % viac ako dieslové autá.

Prečítajte si celý článok tu

Stredná Európa chce klímu a farmárov zachrániť miestnymi biopalivami

Slovensko, Poľsko a Česko podpísali spoločnú deklaráciu o dekarbonizácii európskej dopravy pomocou lokálne vyrábaných zelených biopalív. Okrem klímy to podľa nich pomôže aj vidieku. Cesta k naplneniu európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch vedie cez výrobu biopalív z poľnohospodárskych plodín. V deklarácii [tu], ktorú podpísali 15. apríla v Luxemburgu, to tvrdia ministri poľnohospodárstva z Česka, Poľska a Slovenska. Praha, Varšava a Bratislava považujú biopalivá z plodín za užitočné najmä v oblasti dopravy.

Prečítajte si celý článok tu

PKS víta podpísanie ministerskej deklarácie

Potravinárska komora Slovenska víta podpísanie spoločnej Deklarácie ministrov pôdohospodárstva Českej republiky, Poľska a Slovenskej Republiky  k Smernici o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov po roku 2020, ktoré sa uskutočnilo 15. apríla 2019 v Luxemburgu. „Naša Deklarácia práve takéto synergické riešenie podporuje. Európsky agrosektor jedinečným spôsobom prispieva k znižovaniu emisií množstvom existujúcich opatrení. Prostredníctvom trvalo udržateľnej produkcie surovín podporuje výrobu a plošné zavádzanie obnoviteľných zdrojov energií, ako napríklad biopalív," zakončila ministerka Gabriela Matečná.

Prečítajte si celý článok tu

Použitý kuchynský olej zbiera už 171 čerpačiek. Vlani sa ho zrecyklovalo výrazne viac

Jeden deciliter kuchynského oleja môže znečistiť až 1000 litrov vody. Na čerpacích staniciach Slovnaft ľudia v minulom roku odovzdali celkovo takmer 57 000 kilogramov použitého oleja z kuchyne. V porovnaní s predošlým rokom 2017 to predstavuje nárast zhruba o 75 %. Použitý kuchynský olej môžu spotrebitelia aktuálne odovzdať na 171 čerpacích staniciach Slovnaft, čo sú zhruba tri štvrtiny celej siete, a na ďalších troch zberných miestach v bratislavskom Vlčom hrdle, Starej tržnici v centre hlavného mesta a na termináli rafinérie v Kľačanoch. Z použitého oleja následne po vyčistení spoločnosť Meroco vyrába biopalivovú zložku do motorovej nafty.

Prečítajte si celý článok tu