2 Diskusia o biopalivách za okrúhlym stolom | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Diskusia o biopalivách za okrúhlym stolom

Dňa 15. januára 2015 sa v Bratislave stretli zástupcovia štátneho, súkromného a mimovládneho sektoru na diskusii za okrúhlym stolom k téme BIOPALIVÁ v kontexte domácom, európskom a globálnom. Neutrálna pôda otvorila priestor výmene informácií, ktoré sa pri bežnej práci k rôznym záujmovým skupinám nedostanú.

Počas diskusie odzneli príspevky od členov Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB), zástupkýň Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (Platforma MVRO), Slovenskej ornitologickej spoločnosti /BirdLife Slovensko, Centra pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) a Ministerstva životného prostredia SR (MŽP). Na diskusii sa zúčastnil aj zástupca Ministerstva zahraničných vecí SR Ľubomír Rybár.

ZVVB predstavilo produkciu biopalív na Slovensku, načrtlo európsku legislatívu a stanovené ciele pre alternatívne palivá. Spíkri Dušan Haruštiak, Robert Spišák a Diana Štrofová naznačili princípy fungovania európskeho trhu s biopalivami, jeho vplyv na domáci trh s agro komoditami a vysvetlili neexistenciu globálneho celosvetového trhu s biopalivami. Uviedli príklady mýtov o biopalivách a vysvetlili pozadie ich vzniku.

Platforma MVRO, oficiálny partner MZVaEZ SR pre oblasť rozvojovej spolupráce, stručne predstavila činnosť platformy. Výkonná tajomníčka Platformy MVRO Lenka Nemcová a Andrea Girmanová informovali o zapojení Slovenska do konceptu koherencie politík pre rozvoj. Jeho cieľom je zohľadňovať dopady rôznych politík na rozvojové krajiny. EÚ sa v tomto ohľade zameriava najmä na politiky v oblasti obchodu, financií (vrátane daňových únikov), klimatickej zmeny, potravinovej bezpečnosti, či migrácie. Tému biopalív vnímajú v globálnom kontexte, na pozadí tém ako je hlad, zaberanie pôdy, odlesňovanie či nárast cien potravín. Spomenuli cieľ informačnej brožúry Keď jedna ruka dáva a druhá berie viac, o nesúlade politík pre rozvoj, ktorým bolo iniciovať debatu o jednotlivých problémoch.

Zástupkyňa SOS /BirdLife Slovensko Tatiana Nemcová pripomenula, že biopalivá sú súčasťou politiky boja proti klimatickým zmenám, preto je kľúčové, aby biopalivá dosahovali významné úspory skleníkových plynov a to aj po zarátaní emisií z nepriamej zmeny vo využívaní zeme (tzv. ILUC). Ďalej na úbytku vtáčích populácii na Slovensku a v Európe za posledných dvadsať rokov poukázala na negatívny stav poľnohospodárskej krajiny a upozornila, že ďalší rozvoj biopalív pestovaných na ornej pôde by prispel k nežiaducej intenzifikácií a zhoršovaniu stavu. Na záver prezentovala štúdiu IEEP, z ktorej výsledkov vyplýva, že v Európe je veľmi nízky potenciál voľnej pôdy získanej trvalo-udržateľným spôsobom, ktorá by umožnila ďalší rozvoj biopalív pestovaných na poľnohospodárskej pôde.

Andrej Devečka z CEPTA hovoril o projekte Feeding and Fueling Europe, na ktorom CEPTA participovala, a ktorý mal za cieľ priniesť na Slovensko širší kontext výroby biopalív s dôrazom na vplyv politiky EÚ v oblasti výroby biopalív na krajiny v zahraničí. Menoval riziká biopalív, najmä vplyv na celkovú štruktúru poľnohospodárskej výroby, súvis zvyšovania dopytu po biopalivách a odlesňovania v juhovýchodnej Ázií vplyvom rozširujúcich sa plantáží palmy olejnej.

V záverečnej diskusii odznel príspevok Igora Vereša a Lenky Malatinskej z MŽP, v ktorom zarámcovali debatu o biopalivách na situáciu teraz a v budúcnosti. Predstavili čísla z oficiálnych štatistík EÚ - Eurostatu, týkajúce sa dovozu surovín na výrobu biopalív z rozvojových krajín do Európy, ktoré zďaleka nedosahujú tak vysoké hodnoty, aby mohli byť označené za príčinu masívneho klčovania lesných porastov. Dotkli sa aj výhod a nevýhod alternatívnych zdrojov v doprave a zdôraznili úlohu biopalív ako momentálne jediného alternatívneho paliva, reálne napĺňajúceho environmentálne ciele v oblasti dopravy. Priblížili rôzne metodiky merania faktoru ILUC, ktorého výsledky závisia od nastavenia vstupných podmienok.

Výsledkom debaty bola hodnotná a otvorená výmena názorov na biopalivá z rôznych uhlov pohľadov a zdrojov informácií k problematike. Počas diskusie došlo k identifikácii najväčších sporných bodov v tejto téme. Účastníci sa zhodli na dôležitosti opatrení voči zmenám klímy, pri zachovaní výroby trvalo-udržateľných biopalív ako prostriedku znižovania emisií CO2 v doprave, a súčasnom hľadaní nových zdrojov energie a ďalšom vývoji druho a treťogeneračných biopalív. Zároveň sa všetky strany dohodli aj na neformálnom pokračovaní výmeny informácií, ktorú ponúklo aj MŽP za účelom predísť zbytočným dezinformáciám.