4 Nový návrh pre biopalivá nerieši všetky dôležité veci | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Nový návrh pre biopalivá nerieši všetky dôležité veci

Slovenskí biopalivári hodnotia návrh odhlasovaný na pôde Europarlamentu ako nie najlepší kompromis

BRATISLAVA, 15.4. 2015 - Nový návrh smerníc pre biopalivá prechádza v Europarlamente do ďalšieho kola hlasovania a je možné, že bude definitívny.

V utorok 14. 4. 2015 prebehlo na pôde Europarlamentu hlasovanie výboru ENVI o kompromisnom návrhu revízie smerníc, týkajúcich sa biopalív. Poslanci väčšinou hlasov poslali návrh na ďalšie hlasovanie do pléna EP, čo môže znamenať definitívne prijatie navrhovanej revízie.
Slovenskí producenti biopalív vnímajú včera odhlasovaný návrh ako nie najlepší kompromis, na ktorom sa v EÚ dva roky nevedeli dohodnúť. „Návrh zďaleka nerieši všetky otázky ohľadom biopalív a zavádza nesystémové opatrenia. Riešenia sporných bodov prenechali národným vládam," hovorí člen Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Peter Kostík.

Najdôležitejšou zmenou, ktorá v Rade prešla, je 7% limit pre biopalivá prvej generácie. „Pre slovenských výrobcov biopalív je optimálny 8% limit, vtedy vieme zabezpečiť plnenie emisných cieľov o úsporách v doprave do roku 2020," hovorí Peter Kostík.

Jedným zo sporných bodov, ktoré Rada prenechala na členské štáty, sú pokročilé biopalivá. Pôvodne sa uvažovalo o prijatí spoločného záväzného cieľa 0,5% pre druhogeneračné biopalivá, teraz sa však každý štát musí rozhodnúť sám a do 18 mesiacov od prijatia smernice stanoviť orientačný cieľ. „Veríme, že nájdeme spoločnú reč s ministerstvom hospodárstva a ostatnými zúčastnenými stranami o výške nezáväzného cieľa. Bez toho nemáme žiadnu istotu, potrebnú na investície do výskumu a do budovania výrobných kapacít druhogeneračných biopalív. Pomohlo by nám, ak by bol cieľ prijatý vo forme zákona," dodáva Kostík.

Kompromisnému návrhu Rady chýba podľa ZVVB perspektíva pre biopalivá prvej generácie po roku 2020, čo znižuje predvídateľnosť budúcnosti konvenčných biopalív.
Návrh ENVI výboru postupuje do pléna Europarlamentu 28. apríla. Pre jeho prijatie bude potrebných 376 hlasov pléna.